CHATA NA BUCNIKU - PRZYGODA Z TRADYCJĄ

Jak do nas dojechać

Jak do nas trafić?

„Chata na Bucniku” - Beskid Sądecki, Obidza k. Jazowska (gmina Łącko, powiat nowosądecki), Pasmo Radziejowej, boczny grzbiet między Dzwonkówką a Skałką.

Właściwie ta zakładka powinna nazywać się „dojście”, bo dojechać do nas można wyłącznie samochodem terenowym.

Gości, którzy przyjeżdżają do nas na dłuższy czas (powyżej 3 dni), zwłaszcza z małymi dziećmi, staramy się podwozić z leśnego parkingu w Obidzy do Chaty naszym samochodem terenowym (2 km drogi górskiej, nieprzejezdnej dla "osobówki"). Wozimy również bagaże grup zorganizowanych.

UWAGA!

Jeżeli chcecie do nas zadzwonić z trasy, to pamiętajcie, że w Jazowsku kończy się zasięg GSM (w Obidzy nie ma zasięgu, pojawia się znów dopiero u nas pod domem :)

Warianty dojścia

Z Obidzy

Najkrótsza droga (35 min) wiedzie od parkingu leśnego (skład drewna), znajdującego się na końcu wsi Obidza (k.Jazowska) tuż pod przełęczą Przysłop.
Jadąc w górę Obidzy główną szosą trzeba jechać do końca asfaltu, który w górnej części zmienia się w drogę betonową (z Jazowska łącznie ok 6 km). Potem jeszcze dalej ok. 1,5 km w górę ubitą drogą przez las, mijamy pierwszy leśny plac, i dojeżdżamy do drugiego płaskiego placu – składu drewna. Tutaj można zostawić samochód – tak żeby nie przeszkadzał przy ewentualnym zwożeniu drewna. Dalej trzeba skręcić (już pieszo) w drogę odchodzącą na końcu placu w lewo i iść w górę ok. 20 min. do pierwszego napotkanego gospodarstwa. To gospodarstwo mijamy łukiem w lewo i dalej drogą przed siebie kolejne 15 min. Najbliższe zabudowania to już nasze gospodarstwo. Chata znajduje się po lewej stronie tuż pod grzbietem (najlepiej przed stodołą zejść w lewo na łąkę).

Ze Szczawnicy

Proponowane przez nas dojście to wycieczka ze Szczawnicy Zdroju przez Bereśnik (ok. 3,5 h). Samochód można zaparkować w Szczawnicy np. pod kościołem, albo na placu Dietla, albo na parkingu przy stacji dolnej wyciągu krzesełkowego na Palenicę. Ze Szczawnicy idziemy w górę żółtym szlakiem przez Bereśnik aż do grzbietu głównego (ok. 2,5 h). Na grzbiecie pod Dzwonkówką „łapiemy” szlak czerwony. W miejscu połączenia szlaków opuszczamy żółty szlak i skręcamy w prawo czerwonym szlakiem. Schodzimy na przełęcz Przysłop. Przechodzimy przez przełęcz i wchodzimy dalej czerwonym szlakiem na pierwszy pagórek za przełęczą (ok. 300 m). Zaraz za wierzchołkiem pagórka odchodzi od szlaku w lewo na boczny grzbiet droga polna, trawersująca kolejne pagórki. Skręcamy w nią opuszczając tym samym czerwony szlak. Po kolejnych kilku minutach dochodzimy do rozległej widokowej polany Rokita, na której stoi drogowskaz jako pozostałość po nieudanej próbie zorganizowania pola namiotowego. Z tego miejsca w dół drogą grzbietową prowadzą do Obidzy znaki niebieskie (namalowane również przez gospodarza z Rokity). Idziemy za tymi znakami (cały czas drogą mniej więcej prosto), mijając po drodze dwa gospodarstwa. Po ok. 25 min. od Rokity dochodzimy do naszych zabudowań. Chata znajduje się po lewej stronie tuż pod grzbietem (najlepiej przed stodołą zejść w lewo na łąkę).

 

Dojść można także z Obidzy-Centrum k. Kościoła (PKS) (1,25 h), ze schroniska na Przehybie (2,5 h), z Krościenka nad Dunajcem (3,5 h), ze Szczawnicy przez Sewerynówkę (3 h), z Tylmanowej (4,5 h), z Łącka (6 h), z Kosarzysk (6,5 h), z Rytra (8 h), ze Starego Sącza (8 h).

Jak dojechać samochodem w naszą okolicę?

- z Nowego Sącza

kierunek Nowy Targ, aż do Jazowska. W Jazowsku w lewo na Obidzę. Miejsce parkingowe w opisie dojścia z Obidzy.

- z Krakowa

Zakopianką, w Lubniu trzeba zjechać na Mszanę Dolną, w Mszanie w prawo na Zabrzeż. W Zabrzeży w lewo do Jazowska, w Jazowsku w prawo na Obidzę. Miejsce parkingowe w opisie dojścia z Obidzy.

- z Warszawy

a) wygodniej: przez Kraków. Dalej patrz jak z Krakowa.

b) odległością krócej i oszczędniej, czasowo na pewno nie dłużej a często krócej, ale od Kielc mniejszymi (czasem dziurawymi) drogami: prościutko na południe przez Radom, Kielce, w Kielcach zjazd na Tarnów, dalej przez Busko Zdrój, Nowy Korczyn, w Nowym Korczynie zjazd na Kraków, do Koszyc, w Koszycach zjazd w lewo (na Szczurową, Brzesko, Nowy Sącz), przez Brzesko do Nowego Sącza, w Nowym Sączu kierunek Nowy Targ, aż do Jazowska. W Jazowsku w lewo na Obidzę. Miejsce parkingowe w opisie dojścia z Obidzy.

Jak dojechać komunikacją publiczną?

Do Krościenka i Szczawnicy można bez problemu dojechać transportem publicznym z Nowego Sącza, Krakowa czy Warszawy.

Rozkład jazdy można znaleźć na portalu e-podroznik.pl

Do Obidzy dość rzadko kursuje z Nowego Sącza PKS i prywatny bus (Lalabus)

Do Starego Sącza, Rytra, Piwnicznej w sezonie można dojechać nocnym pociągiem z miejscami leżącymi relacji Gdynia Główna-Krynica Zdrój. Rozwiązanie to, choć nużące, może być rozsądne dla gości z Trójmiasta czy Warszawy. Rozkład jazdy na stronie rozklad-pkp.pl.

Jak do nas dojechać - Przygoda z tradycją

© 2020 - Chata na Bucniku

Projekt i wykonanie: mariba.pl