CHATA NA BUCNIKU - PRZYGODA Z TRADYCJĄ

Jak do nas dojechać

Jak do nas trafić?

„Chata na Bucniku” - Beskid Sądecki, Obidza k. Jazowska (gmina Łącko, powiat nowosądecki), Pasmo Radziejowej, boczny grzbiet między Dzwonkówką a Skałką.

Właściwie ta zakładka powinna nazywać się „dojście”, bo dojechać do nas można wyłącznie samochodem terenowym.

Gości, którzy przyjeżdżają do nas na dłuższy czas (powyżej 3 dni), zwłaszcza z małymi dziećmi, staramy się podwozić z leśnego parkingu w Obidzy do Chaty naszym samochodem terenowym (2 km drogi górskiej, nieprzejezdnej dla "osobówki"). Wozimy również bagaże grup zorganizowanych.

UWAGA!

Jeżeli chcecie do nas zadzwonić z trasy, to pamiętajcie, że w Jazowsku kończy się zasięg GSM (w Obidzy nie ma zasięgu, pojawia się znów dopiero u nas pod domem :)

Warianty dojścia

Z Obidzy

Polecana przez nas droga piesza (ok. 1h) wiedzie od parkingu znajdującego się na początku przysiółka Majdan w naszej wsi Obidza (k.Jazowska).

Pinezka do parkingu:

https://goo.gl/maps/YdJME3LmGtnSL9dd6

(Jadąc w górę Obidzy główną szosą zaraz za kościołem trzeba skręcić w lewo pod górkę w boczny asfalt. Po 600m po prawej stronie jest plac, na końcu którego można zaparkować).

Z tego placu parkingowego odchodzi w prawo w górę droga w którą, już pieszo, należy skręcić (najpierw z płyt betonowych, potem gruntowa górska). Idąc w górę raczej nie ma problemów nawigacyjnych. Od pewnego momentu zaczyna towarzyszyć niebieski szlak. Generalnie trzeba iść cały czas w górę, w razie wątpliwości trzymać się drogi bardziej wyjeżdżonej, aż dojdzie się do tabliczki przy naszym domu.

 

Ze Szczawnicy

Proponowane przez nas dojście to wycieczka ze Szczawnicy Zdroju przez Bereśnik (ok. 3,5 h). Samochód można zaparkować w Szczawnicy np. pod kościołem, albo na placu Dietla, albo na parkingu przy stacji dolnej wyciągu krzesełkowego na Palenicę. Ze Szczawnicy idziemy w górę żółtym szlakiem przez Bereśnik aż do grzbietu głównego (ok. 2,5 h). Na grzbiecie pod Dzwonkówką „łapiemy” szlak czerwony. W miejscu połączenia szlaków opuszczamy żółty szlak i skręcamy w prawo czerwonym szlakiem. Schodzimy na przełęcz Przysłop. Przechodzimy przez przełęcz i wchodzimy dalej czerwonym szlakiem na pierwszy pagórek za przełęczą (ok. 300 m). Zaraz za wierzchołkiem pagórka odchodzi od szlaku w lewo na boczny grzbiet droga polna, trawersująca kolejne pagórki. Skręcamy w nią opuszczając tym samym czerwony szlak. Po kolejnych kilku minutach dochodzimy do rozległej widokowej polany Rokita, na której stoi drogowskaz jako pozostałość po nieudanej próbie zorganizowania pola namiotowego. Z tego miejsca w dół drogą grzbietową prowadzą do Obidzy znaki niebieskie (namalowane również przez gospodarza z Rokity). Idziemy za tymi znakami (cały czas drogą mniej więcej prosto), mijając po drodze dwa gospodarstwa. Po ok. 25 min. od Rokity dochodzimy do naszych zabudowań. Chata znajduje się po lewej stronie tuż pod grzbietem (najlepiej przed stodołą zejść w lewo na łąkę).

 

Dojść można także ze schroniska na Przehybie (2 h), z Krościenka nad Dunajcem (3 h), ze schroniska pod Bereśnikiem (2 h), ze Szczawnicy przez Sewerynówkę (3 h), z Łącka (6 h).

Jak dojechać samochodem w naszą okolicę?

- z Nowego Sącza

kierunek Nowy Targ, aż do Jazowska. W Jazowsku w lewo na Obidzę. Miejsce parkingowe w opisie dojścia z Obidzy.

- z Krakowa

Zakopianką, w Lubniu trzeba zjechać na Mszanę Dolną, w Mszanie w prawo na Zabrzeż. W Zabrzeży w lewo do Jazowska, w Jazowsku w prawo na Obidzę. Miejsce parkingowe w opisie dojścia z Obidzy.

- z Warszawy

przez Radom, Kielce, aż do Jazowska. W Jazowsku w lewo na Obidzę. Miejsce parkingowe w opisie dojścia z Obidzy.

Jak dojechać komunikacją publiczną?

Do Krościenka i Szczawnicy można bez problemu dojechać transportem publicznym z Nowego Sącza, Krakowa czy Warszawy.

Rozkład jazdy można znaleźć na portalu e-podroznik.pl

Do Obidzy dość rzadko kursuje z Nowego Sącza PKS i prywatny bus (Lalabus)

Do Starego Sącza, Rytra, Piwnicznej w sezonie można dojechać nocnym pociągiem z miejscami leżącymi relacji Gdynia Główna-Krynica Zdrój. Rozwiązanie to, choć nużące, może być rozsądne dla gości z Trójmiasta czy Warszawy. Rozkład jazdy na stronie rozklad-pkp.pl.

Jak do nas dojechać - Przygoda z tradycją

© 2024 - Chata na Bucniku

Projekt i wykonanie: mariba.pl